Kur rasti rankraščių?

Lapinas apsimeta vienuoliu, XV a. Valandų knyga.

Šį kartą įrašas ne apie pačius Viduramžius, o greičiau trumapas interneto šaltinių, kuriuose galima rasti skenuotų rankraščių, sąrašas. Žinoma, tokių skaitmenizuotų manuskriptų į internetą sukelta jau labai daug, tačiau pamėginau atrinkti keletą įdomesnių pavyzdžių. Neabejoju, kad paieškoje rasite ir gerokai daugiau (atradimais siūlau pasidalinti komentaruose, galbūt iš Jūsų nuorodų gausis ir dar vienas atnaujintas ir kur kas labiau vykęs sąrašas).

 

 

 

http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b60004625.r=12584.langEN – Roman de Renart. Lapino romanas su iliustracijomis. XIV a., Šiaurės/Šiaurės Rytų Prancūzija. Pasakojimas apie triksterį lapiną Renarą (beje, kūrinys XX a. pr. labai puikiai buvo iliustruotas ir Lietuvoje gyvenusio animacijos pradininko Ladislavo Starevičiaus) ir jo kovą su vilku Izengrinu. Rankraštyje daugiau nei penki šimtai iliustracijų.

http://www.kb.se/codex-gigas/eng/ – Codex Gigas. Tai didžiausias išlikęs Viduramžių rankraštis, parašytas XIII a., kaip spėjama, benediktinų vienuolio. Šį manuskriptą sudaro pilna Biblijos versija, du Juozapo Flavijaus darbai, Izidoriaus Seviliečio Etymologiae, medicininiai traktatai, Kosmo Prahiečio Bohemijos kronika ir keletas trumpesnių tekstų. Be to, kad yra didžiausias žinomas rankraštis, Codex Gigas, dar kartais populiariai vadinamas Velnio Biblija, garsus ir pusę lapo užimančiu velnio piešiniu, po kurio seka jo išvarymo gairės.

http://beinecke.library.yale.edu/collections/highlights/voynich-manuscript – Voinyčiaus manuskriptas. Ko gero garsiausias ir tikrai vienas iš mįslingiausiu rankraščių. Jo parašymo laikas XV-XVI a. Knygoje naudojami visiškai nežinomas raštas, jame gausu iliustracijų, o tekstas (daugiausiai pagal piešinius) skirstomas į šešis skyrius: botaninį, astronominį, balneologinį (t.y. šiame vaizduojamos besimaudančios nuogos moterys), kosmologinį, farmacinį ir receptinį. Nepaisant to, niekam rašto iššifruoti dar nepavyko, tad galbūt Jums pasiseks tapti pirmuoju. Žinoma, jei tekstas apskritai turi kokią nors prasmę, o nėra atsitiktiniai keverzojimai. Kas yra gana tikėtina. (Juk labai gali būti, kad ir tarp knygas rašančiųjų ir perrašančiųjų vienuolių ar pasauliečių pasitaikydavo  ir vienas kitas viduramžiškų trolis.)

http://geesebook.asu.edu/ – Žąsų knyga. Tai pačios XVI a. pradžios rankraštis, išleistas Niurnberge, Vokietijoje. Sudarytas iš dviejų liturginės paskirties tomų, tačiau jame gausu ir iliustracijų (pavyzdžiui, giedančių žąsų, iš čia galbūt ir pavadinimas). Be pačios knygos puslapyje taip pat pateikiami devyni video įrašai apie šį manuskriptą bei sugiedotos jame esančios dvidešimt trys giesmės.

http://www.pbm.com/~lindahl/cantigas/facsimiles/ – Cantigas de Santa Maria. Du skirtingi kodeksai, šalia prastos kokybės paveiksliuku su natomis yra ir spalvotų rankraščių iliustracijų.

http://www.bl.uk/manuscripts/FullDisplay.aspx?ref=Add_MS_19352 – Teodoro psalmynas. 1066 m. knyga, surašyta ir iliustruota (net 435 paveiksliukai) Konstantinopolyje, vienuolio Teodoro.

http://www.bl.uk/manuscripts/FullDisplay.aspx?ref=Royal_MS_14_e_iii&index=0 – istorijos apie Šventąjį Gralį, karaliaus Artūro mirtis. Prancūzų kalba, XIV a.

Ir keletas Valandų knygų pavyzdžių:

http://digital.lib.usu.edu/cdm/compoundobject/collection/devillers/id/295/rec/1 – De Viller valandų knyga.
http://digital.lib.lehigh.edu/manuscripts/browse.php – įvairios Valandų knygos.
http://digital.lib.uh.edu/cdm4/about_collection.php?CISOROOT=/reims – prancūziškas rankraštis su daug marginalinių iliustracijų.

Ir galiausiai didelė duomenų bazė su nuorodomis į skaitmenizuotus Viduramžių rankraščius: http://manuscripts.cmrs.ucla.edu/index.php

Smagaus tyrinėjimo!

This entry was posted in Literatūra and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Parašykite atsakymą

Your email address will not be published. Required fields are marked *