Apie valdovams pavojingą karališkąjį tenisą

Karališkasis tenisas. XIV-XV a.

Prieš daugiau nei metus, beprasidedant futbolo čempionatui, rašiau apie regbį primenantį Viduramžių futbolą. Varžybose dalyvaudavo ištisi kaimai, valdovai jį drausdavo dėl padaromos didžiulės žalos, tačiau šis sportas kaip liaudies pramoga puikiai gyvavo, nepaisant kilmingųjų nuomonės. Šiems aukštiesiems luomams reikėjo savų fizinių pramogų su kamuoliu, kam labai puikiai tiko vienuolynuose užgimęs tenisas. Žinoma, ne toks, kokį šiandien žaidžia Ričardas Berankis. Kitoks. Karališkas.

Savaime suprantama, kada tiksliai atsirado karališkasis tenisas, ar kaip jis žinomas tikėtinoje gimtinėje Prancūzijoje, jeu de paume (delno žaidimas), nėra aišku. Pirmasis aptiktas nekvestionuojamas šio sporto paminėjimas siekia laiką tarp 1219-1223 m., kuomet vokiečių vienuolis Caesarius iš Heisterbacho veikale Dialogus miraculorum aprašo, kaip pragare dvi velnių komandos žaidžia jeu de paume su vargšo nusidėjėlio siela. Kol dar buvo gyvas, aprašomas velionis bičiulių dėl prastos atminties vadintas idiotu ir matyt ne veltui, nes nutarė sudaryti sandėrį su velniu. Savaime suprantama, numirus tai garantavo kelią į amžinosios bausmės vietą. Demonų nagai čia buvo kaip geležinės vinys, tad pašokdami ir letenomis atmušdami jaunojo dvasininko sielą jį dar ir kankindavo raižydami. Taigi Caesarijui buvo pakankamai aišku, iš kur tokios neva nekaltos pramogos su kamuoliais atsiranda. Tikrai ne iš dangiško įkvėpimo.

Tiesa, kalbant apie pirmuosius šaltinius reikia pastebėti, kad dar 1165 m. Jeanas Belethas darbe Summa de ecclesiasticis oficiis skundžiasi, kad abatijose ir vienuolynuose yra atsiradusi pramoga žaisti kamuoliu, o tuo užsiima net vyskupai bei arkivyskupai. Tokiuose svarbiuose bažnytiniuose centruose kaip Reimse. Vis dėlto, nors kai kurios aprašymo detalės leidžia spėti dvasininkus žaidus būtent karališkąjį lauko teniso protėvį, tikri būti negalime. Todėl būtent Caesarius iš Heisterbacho laikomas asmeniu, kuris pirmasis paminėjo tenisą rašytiniuose šaltiniuose.

Karališkasis tenisas nuo mums įprasto skiriasi pakankamai nemažai (esamasis laikas, kadangi, nors ir itin retai, bet su tam tikrai pasikeitimais vis dar tebėra žaidžiamas). Visų pirma jį žaisdavo dvi komandos, kuriose būdavo po tris ar daugiau žaidėjų. Kamuolys buvo delnu (juk originalusis pavadinimas yra jeu de paume) mušamas priešininkų pusėn, nuo greta buvusio nuolaidaus (vienuolyno) stogelio. Oponentai, jei tik suspėdavo, siųsdavo jį atgalios. Taškai buvo pelnomi pataikant į tam tikrus tarpus šoninėse galerijose ar galinėje aikštės sienoje. Beje, atsimušti į sienas kamuolys galėjo, tad tuo karališkasis tenisas turi ir šiokių bendrumų su skvošu. Dar vienas specifinis būdas gauti taškų buvo vadinamosios medžioklės laimėjimas. Medžioklės taisyklė (nuo prancūziško žodžio chasse) leido kamuoliui į žemę atsimušti daugiau nei vieną kartą. Po antrojo atsitrenkimo jį reikdavo ne atmušinėti priešininkams, o kuo greičiau sustabdyti. Tai padarius vieta būdavo pažymima ir komandos apsikeisdavo aikštės pusėmis. Per sekančią medžioklę reikėdavo stengtis sustabdyti kamuolį už ankstesnės žymos, kas leisdavo užsidirbti tašką. Jeigu nepavykdavo, taškas atitekdavo priešininkams. Jeigu domina tikslesnės taisyklių subtilybės, jas galima rasti knygoje Heinerio Gillmeisterio knygoje The Cultural History of Tennis, kurios didelė dalis pateiktoje nuorodoje prieinama nemokamai. O žemiau galima pažiūrėti, kaip karališkasis tenisas atrodo šiandien:

Raketės imtos naudoti, tik XVI a. pr., tad kaip futbolas Viduramžiais labiau priminė regbį, taip tenisas – tinklinį ar rankinį. Tinklas, beje, buvo sumąstytas dar vėliau nei raketės, tad aukštį žyminčios ribos aikštėje nebūdavo. Pats žaidimas greitai išpopuliarėjo. Štai XV a. viduryje Anglijos karaliui Edvardui IV netgi teko uždrausti teniso kamuoliukų importą, kad nenukentėtų vietinė pramonė, intensyviai dirbusi, kad patenkintų visuomenės poreikius. O Edvardas III, Ričardas II ir Henrikas IV vis uždraudinėjo vyrams užsiimti visokiais tokiais žaidimas ir vietoj to griežtai rekomenduodavo treniruotis šaudyti lanku, nes toks amatas karo metu daug naudingesnis nei kamuolių mušinėjimas.

Teniso pamoka.

Patiems valdovams žaidimas atrodė labai puikus ir draudimai šį sportą praktikuoti žemesniems visuomenės sluoksniams kilmingiesiems anaiptol netrukdė (kaip nelabai trukdė ir paprastai liaudžiai). Sporto būdavo pradedama mokyti dar vaikystėje. Tiesą sakant, didelis karališkojo teniso pomėgis nulėmė bent porą karališkų mirčių. Prancūzijos valdovas Liudvikas X pagarsėjo tuo, kad įsakė įrengti pilnai uždarus teniso kortus, kuriuose ir pats neatsisakydavo pažaisti. Vieną 1316 m. vasaros dieną karalius sukaitęs po ilgo žaidimo nutarė pasimėgauti dideliu atšaldyto vyno kiekiu šaltoje grotoje, peršalo, liga perėjo į plaučių uždegimą ir sporto entuziastas mirė per švč. Trejybės šventę. Tokia liūdna proga Liudvikas X į istoriją įėjo ir kaip pirmasis teniso žaidėjas, kurio vardą žinome. Kitas karalius, vėlgi iš Prancūzijos, neatsilaikė prieš žudančią teniso galią jau XV a. pabaigoje. 1498 m. Karolis VIII eidamas stebėti varžybų galva atsitrenkė į durų staktą. Nors pradžioje atrodė, kad tai tik paprastas sumušimas, išėjęs po rungtynių valdovas sukniubo, jį ištiko koma, o po devynių valandų ir mirtis. Taigi, jei esate Prancūzijos karalius, šios teniso rūšies vertėtų pasisaugoti.

Nemažiau mirtinai pasibaigė ir ne toks tiesioginis Škotijos valdovo Jokūbo I susidūrimas su šia teniso rūšimi 1437 m.. Kuomet jis viešėjo dominikonų vienuolyne netoli Pertho, prieš miegą sužinojo, kad pasirodė priešai. Bandydamas nuo jų pasprukti karalius mėgino pasinaudoti anga, skirta valyti išviete, tačiau išėjimą rado užmūrytą,.. kadangi angon vis krisdavo teniso kamuoliukai ir vienuoliams tas gerokai įkyrėjo. Jokūbas I nebeturėjo kur dingti ir taip per savo ištikimų pavaldinių meilę sportui buvo nužudytas. Tad nors karališkasis tenisas tokį pavadinimą įgavo dėl kilmingųjų dėmesio šiai sporto šakai (nors būtina pabrėžti, kad žaidė toli gražu ne vien jie), turi jis ir labiau makabrišką prasmę.

This entry was posted in Kasdienybė and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Parašykite atsakymą

Your email address will not be published. Required fields are marked *